Military history

Appendix B

Allied order of battle

Supreme Headquarters Allied Expeditionary Force

Supreme Allied Commander

General Dwight D. Eisenhower

Chief of Staff

General Walter Bedell Smith

TWENTY-FIRST ARMY GROUP

Commander-in-Chief

General Sir Bernard L. Montgomery

Chief of Staff

Major-General Sir Francis W. de Guingand

GHQ AND ARMY TROOPS

79th Armoured Division

Major-General Sir Percy C. S. Hobard

30th Armoured Brigade

22nd Dragoons

1st Lothians and Border Horse

2nd County of London Yeomanry (Westminster Dragoons)

141st Regiment RAC

1st Tank Brigade

11th, 42nd and 49th Battalions RTR

1st Assault Brigade RE

5th, 6th and 42nd Assault Regiments RE

79th Armoured Divisional Signals

1st Canadian Armoured Personnel Carrier Regiment

INDEPENDENT BRIGADES

4th Armoured Brigade

The Royal Scots Greys

3rd County of London Yeomanry (Sharpshooters) (to 28.7.44)

3rd/4th County of London Yeomanry (Sharpshooters) (from 29.7.44)

44th Battalion RTR

2nd Battalion The King’s Royal Rifle Corps (Motor)

8th Armoured Brigade

4th/7th Royal Dragoon Guards

24th Lancers (to 29.7.44)

The Nottinghamshire Yeomanry 13th/18th Royal Hussars (from 29.7.44)

12th Battalion The King’s Royal Rifle Corps (Motor)

31st Tank Brigade

7th Battalion RTR (to 17.8.44)

9th Battalion RTR (to 31.8.44)

144th Regiment RAC (23–31.8.44)

34th Tank Brigade

107th and 147th Regiments RAC

153rd Regiment RAC (to 24.8.44)

6th Guards Tank Brigade

4th Tank Battalion Grenadier Guards

4th Tank Battalion Coldstream Guards

3rd Tank Battalion Scots Guards

27th Armoured Brigade (to 29.7.44)

13th/18th Royal Hussars

1st East Riding Yeomanry

The Staffordshire Yeomanry

33rd Armoured Brigade

1st Northamptonshire Yeomanry

144th Regiment RAC (to 22.8.44)

148th Regiment RAC (to 16.8.44)

1st East Riding Yeomanry (from 16.8.44)

2nd Canadian Armoured Brigade

6th Armoured Regiment (1st Hussars)

10th Armoured Regiment (The Fort Garry Horse)

27th Armoured Regiment (The Sherbrooke Fusiliers Regiment)

HQ Anti-Aircraft Brigades

74th, 76th, 80th, 100th, 101st, 105th, 106th and 107th

Heavy Anti-Aircraft Regiments 60th, 86th, 90th, 99th, 103rd, 105th, 107th, 108th, 109th, 112th, 113th, 115th, 116th, 121st, 146th, 165th and 174th; 2nd Canadian

Light Anti-Aircraft Regiments 20th, 27th, 32nd, 54th, 71st, 73rd, 93rd, 109th, 112th, 113th, 114th, 120th, 121st, 123rd, 124th, 125th, 126th, 127th, 133rd, 139th and 149th

Searchlight Regiments 41st

56th Infantry Brigade

(Became integral part of the 49th Division from 20.8.44)

2nd Battalion The South Wales Borderers

2nd Battalion The Gloucestershire Regiment

2nd Battalion The Essex Regiment

1st Special Service Brigade

Nos. 3, 4 and 6 Commandos

No. 45 (Royal Marine) Commando

47th Special Service Brigade

Nos. 41, 46, 47 and 48 (Royal Marine) Commandos

OTHER FORMATIONS AND UNITS

Armoured

GHQ Liaison Regiment RAC (‘Phantom’)

2nd Armoured Replacement Group

2nd Armoured Delivery Regiment

25th Canadian Armoured Delivery Regiment (The Elgin Regiment)

Artillery

HQ Army Groups Royal Artillery 3rd, 4th, 5th, 8th and 9th; 2nd Canadian

Heavy Regiments 1st, 51st, 52nd, 53rd and 59th

Medium Regiments 7th, 9th, 10th, 11th, 13th, 15th, 53rd, 59th, 61st, 63rd, 64th, 65th, 67th, 68th, 72nd, 77th, 79th, 84th, 107th, 121st and 146th; 3rd, 4th and 7th Canadian

Field Regiments 4th RHA, 6th, 25th, 86th, 147th, 150th and 191st; 19th Canadian

Engineer

HQ Army Groups Royal Engineers 10th, 11th, 12th, 13th and 14th; 1st Canadian

GHQ Troops Engineers 4th, 7th, 8th, 13th, 15th, 18th, 48th and 59th

Airfield Construction Groups 13th, 16th, 23rd, 24th and 25th

Army Troops Engineers 2nd, 6th and 7th; 1st and 2nd Canadian 2nd and 3rd Battalions Royal Canadian Engineers

Signal

Twenty-First Army Group Headquarters Signals

Second Army Headquarters Signals

First Canadian Army Headquarters Signals

Air Formation Signals, Nos. 11, 12, 13, 16, 17 and 18

1st Special Wireless Group

Royal Marine

Armoured Support Group: 1st and 2nd Royal Marine Armoured Support Regiments

Special Air Service

1st and 2nd Special Air Service Regiments

3rd and 4th French Parachute Battalions

Infantry

4th Battalion The Royal Northumberland Fusiliers (Machine Gun)

First Canadian Army Headquarters Defence Battalion (Royal Montreal Regiment)

Army Air Corps

Glider Pilot Regiment: 1st and 2nd Glider Pilot Wings

European Allies

1st Belgian Infantry Brigade

Royal Netherlands Brigade (Princess Irene’s)

ARMIES, CORPS AND DIVISIONS

Second Army

General Officer Commanding-in-Chief

Lieutenant-General Sir Miles C. Dempsey

Chief of Staff

Brigadier M. S. Chilton

First Canadian Army

General Officer Commanding-in-Chief

Lieutenant-General H. D. G. Crerar

Chief of Staff

Brigadier C. C. Mann

I Corps

Lieutenant-General J. T. Crocker

The Inns of Court Regiment RAC (Armoured Car)

62nd Anti-Tank, 102nd Light Anti-Aircraft, 9th Survey Regiments RA

1 Corps Troops Engineers

I Corps Signals

VIII Corps

Lieutenant-General Sir Richard N. O’Connor

2nd Household Cavalry Regiment (Armoured Car)

91st Anti-Tank, 121st Light Anti-Aircraft,

10th Survey Regiments RA

VIII Corps Troops Engineers

VIII Corps Signals

XII Corps

Lieutenant-General N. M. Ritchie

1st The Royal Dragoons (Armoured Car)

86th Anti-Tank, 112th Light Anti-Aircraft, 7th Survey Regiments RA

XII Corps Troops Engineers

XII Corps Signals

XXX Corps

Lieutenant-General G. C. Bucknall (to 3.8.44)

Lieutenant-General B. G. Horrocks (from 4.8.44)

11th Hussars (Armoured Car)

73rd Anti-Tank, 27th Light Anti-Aircraft, 4th Survey Regiments RA

XXX Corps Troops Engineers

XXX Corps Signals

II Canadian Corps

Lieutenant-General G. G. Simonds

18th Armoured Car Regiment (12th Manitoba Dragoons)

6th Anti-Tank, 6th Light Anti-Aircraft, 2nd Survey Regiments RCA

II Canadian Corps Troops Engineers

II Canadian Corps Signals

Guards Armoured Division

Major-General A. H. S. Adair

5th Guards Armoured Brigade

2nd (Armoured) Battalion Grenadier Guards

1st (Armoured) Battalion Coldstream Guards

2nd (Armoured) Battalion Irish Guards

1st (Motor) Battalion Grenadier Guards

32rd Guards Brigade

5th Battalion Coldstream Guards

3rd Battalion Irish Guards

1st Battalion Welsh Guards

Divisional Troops

2nd Armoured Reconnaissance Battalion Welsh Guards

Guards Armoured Divisional Engineers

55th and 153rd Field, 21st Anti-Tank and 94th Light Anti-Aircraft Regiments RA

Guards Armoured Divisional Signals

7th Armoured Division

Major-General G. W. E. J. Erskine (to 3.8.44)

Major-General G. L. Verney (from 4.8.44)

22nd Armoured Brigade

4th County of London Yeomanry (Sharpshooters) (to 29.7.44)

1st and 5th Battalions RTR

5th Royal Inniskilling Dragoon Guards (from 29.7.44)

1st Battalion The Rifle Brigade (Motor)

131st Infantry Brigade

1/5th, 1/6th and 1/7th Battalions The Queen’s Royal Regiment

Divisional Troops

8th King’s Royal Irish Hussars

7th Armoured Divisional Engineers

7th Armoured Divisional Signals

3rd and 5th Regiments RHA; 6th Anti-Tank and 15th Light Anti-Aircraft Regiments RA

11th Armoured Division

Major-General G. P. B. Roberts

29th Armoured Brigade

23rd Hussars

2nd Fife and Forfar Yeomanry

3rd Battalion RTR

8th Battalion The Rifle Brigade (Motor)

159th Infantry Brigade

3rd Battalion The Monmouthshire Regiment

4th Battalion The King’s Shropshire Light Infantry

1st Battalion The Herefordshire Regiment

Divisional Troops

2nd Northamptonshire Yeomanry (to 17.8.44)

15th/19th The King’s Royal Hussars (from 17.8.44)

11th Armoured Divisional Engineers

13th Regiment RHA; 151st Field, 75th Anti-Tank and 58th Light Anti-Aircraft Regiments RA

11th Armoured Divisional Signals

3rd Division

Major-General T. G. Rennie (to 13.6.44)

Brigadier E. E. E. Cass (acting)

Major-General L. G. Whistler (from 23.6.44)

8th Brigade

1st Battalion The Suffolk Regiment

2nd Battalion The East Yorkshire Regiment

1st Battalion The South Lancashire Regiment

9th Brigade

2nd Battalion The Lincolnshire Regiment

1st Battalion The King’s Own Scottish Borderers

2nd Battalion The Royal Ulster Rifles

185th Brigade

2nd Battalion The Royal Warwickshire Regiment

1st Battalion The Royal Norfolk Regiment

2nd Battalion The King’s Shropshire Light Infantry

Divisional Troops

3rd Reconnaissance Regiment RAC

3rd Divisional Engineers

3rd Divisional Signals

7th, 33rd and 76th Field, 20th Anti-Tank and 92nd Light Anti-Aircraft Regiments RA

2nd Battalion The Middlesex Regiment (Machine Gun)

6th Airborne Division

Major-General R. N. Gale

3rd Parachute Brigade

8th and 9th Battalions The Parachute Regiment

1st Canadian Parachute Battalion

5th Parachute Brigade

7th, 12th and 13th Battalions The Parachute Regiment

6th Airlanding Brigade

12th Battalion The Devonshire Regiment

2nd Battalion The Oxfordshire and Buckinghamshire Light Infantry

1st Battalion The Royal Ulster Rifles

Divisional Troops

6th Airborne Armoured Reconnaissance Regiment RAC

6th Airborne Divisional Engineers

53rd Airlanding Light Regiment RA

6th Airborne Divisional Signals

15th (Scottish) Division

Major-General G. H. A. MacMillan (to 2.8.44)

Major-General C. M. Barber (from 3.8.44)

44th (Lowland) Brigade

8th Battalion The Royal Scots

6th Battalion The Royal Scots Fusiliers

6th Battalion The King’s Own Scottish Borderers

46th (Highland) Brigade

9th Battalion The Cameronians

2nd Battalion The Glasgow Highlanders

7th Battalion The Seaforth Highlanders

227th (Highland) Brigade

10th Battalion The Highland Light Infantry

2nd Battalion The Gordon Highlanders

2nd Battalion The Argyll and Sutherland Highlanders

Divisional Troops

15th Reconnaissance Regiment RAC

15th Divisional Engineers

15th Divisional Signals

131st, 181st and 190th Field, 97th Anti-Tank and 119th Light Anti-Aircraft Regiments RA

1st Battalion The Middlesex Regiment (Machine Gun)

43rd (Wessex) Division

Major-General G. I. Thomas

129th Brigade

4th Battalion The Somerset Light Infantry

4th and 5th Battalions The Wiltshire Regiment

130th Brigade

7th Battalion The Hampshire Regiment

4th and 5th Battalions The Dorsetshire Regiment

214th Brigade

7th Battalion The Somerset Light Infantry

1st Battalion The Worcestershire Regiment

5th Battalion The Duke of Cornwall’s Light Infantry

Divisional Troops

43rd Reconnaissance Regiment RAC

43rd Divisional Engineers

43rd Divisional Signals

94th, 112th and 179th Field, 59th Anti-Tank and 110th Light Anti-Aircraft Regiments RA

8th Battalion The Middlesex Regiment (Machine Gun)

49th (West Riding) Division

Major-General E. H. Barker

70th Brigade (to 20.8.44)

10th and 11th Battalions The Durham Light Infantry

1st Battalion The Tyneside Scottish

146th Brigade

4th Battalion The Lincolnshire Regiment

1/4th Battalion The King’s Own Yorkshire Light Infantry

Hallamshire Battalion The York and Lancaster Regiment

147th Brigade

11th Battalion The Royal Scots Fusiliers

6th Battalion The Duke of Wellington’s Regiment (to 6.7.44)

7th Battalion The Duke of Wellington’s Regiment

1st Battalion The Leicestershire Regiment (from 6.7.44)

56th Brigade (from 20.8.44)

See under GHQ

Divisional Troops

49th Reconnaissance Regiment RAC

49th Divisional Engineers

49th Divisional Signals

69th, 143rd and 185th Field, 55th Anti-Tank and 89th Light Anti-Aircraft Regiments RA

2nd Princess Louise’s Kensington Regiment (Machine Gun)

50th (Northumbrian) Division

Major-General D. A. H. Graham

69th Brigade

5th Battalion The East Yorkshire Regiment

6th and 7th Battalions The Green Howards

151st Brigade

6th, 8th and 9th Battalions The Durham Light Infantry

231st Brigade

2nd Battalion The Devonshire Regiment

1st Battalion The Hampshire Regiment

1st Battalion The Dorsetshire Regiment

Divisional Troops

61st Reconnaissance Regiment RAC

50th Divisional Engineers

50th Divisional Signals

74th, 90th and 124th Field, 102nd Anti-Tank and 25th Light Anti-Aircraft Regiments RA

2nd Battalion The Cheshire Regiment (Machine Gun)

51st (Highland) Division

Major-General D. C. Bullen-Smith (to 26.7.44)

Major-General T. G. Rennie (from 27.7.44)

152nd Brigade

2nd and 5th Battalions The Seaforth Highlanders

5th Battalion The Queen’s Own Cameron Highlanders

153rd Brigade

5th Battalion The Black Watch

1st and 5th/7th Battalions The Gordon Highlanders

154th Brigade

1st and 7th Battalions The Black Watch

7th Battalion The Argyll and Sutherland Highlanders

Divisional Troops

2nd Derbyshire Yeomanry RAC

51st Divisional Engineers

51st Divisional Signals

126th, 127th and 128th Field, 61st Anti-Tank and 40th Light Anti-Aircraft Regiments RA

1/7th Battalion The Middlesex Regiment (Machine Gun)

53rd (Welsh) Division

Major-General R. K. Ross

71st Brigade

1st Battalion The East Lancashire Regiment (to 3.8.44)

1st Battalion The Oxfordshire and Buckinghamshire Light Infantry

1st Battalion The Highland Light Infantry

4th Battalion The Royal Welch Fusiliers (from 5.8.44)

158th Brigade

4th and 6th Battalions The Royal Welch Fusiliers (to 3.8.44)

7th Battalion The Royal Welch Fusiliers

1st Battalion The East Lancashire Regiment (from 4.8.44)

1/5th Battalion The Welch Regiment (from 4.8.44)

160th Brigade

2nd Battalion The Monmouthshire Regiment

4th Battalion The Welch Regiment

1/5th Battalion The Welch Regiment (to 3.8.44)

6th Battalion The Royal Welch Fusiliers (from 4.8.44)

Divisional Troops

53rd Reconnaissance Regiment RAC

53rd Divisional Engineers

53rd Divisional Signals

81st, 83rd and 133rd Field, 71st Anti-Tank and 116th Light Anti-Aircraft Regiments RA

1st Battalion The Manchester Regiment (Machine Gun)

59th (Staffordshire) Division

Major-General L. O. Lyne

176th Brigade (to 26.8.44)

7th Battalion The Royal Norfolk Regiment

7th Battalion The South Staffordshire Regiment

6th Battalion The North Staffordshire Regiment

177th Brigade (to 26.8.44)

5th, 1/6th and 2/6th Battalions The South Staffordshire Regiment

197th Brigade (to 26.8.44)

1/7th Battalion The Royal Warwickshire Regiment

2/5th Battalion The Lancashire Fusiliers

5th Battalion The East Lancashire Regiment

Divisional Troops

59th Reconnaissance Regiment RAC (to 31.8.44)

59th Divisional Engineers

59th Divisional Signals

61st, 110th and 116th Field (to 31.8.44), 68th Anti-Tank (to 26.8.44) and 68th Light Anti-Aircraft (to 22.8.44) Regiments RA

7th Battalion The Royal Northumberland Fusiliers (Machine Gun) (to 24.8.44)

4th Canadian Armoured Division

Major-General G. Kitching (to 21.8.44)

Major-General H. W. Foster (from 22.8.44)

4th Armoured Brigade

21st Armoured Regiment (The Governor General’s Foot Guards)

22nd Armoured Regiment (The Canadian Grenadier Guards)

28th Armoured Regiment (The British Columbia Regiment)

The Lake Superior Regiment (Motor)

10th Infantry Brigade

The Lincoln and Welland Regiment

The Algonquin Regiment

The Argyll and Sutherland Highlanders of Canada (Princess Louise’s)

Divisional Troops

29th Reconnaissance Regiment (The South Alberta Regiment)

4th Canadian Armoured Divisional Engineers

15th and 23rd Field, 5th Anti-Tank and 8th Light Anti-Aircraft Regiments RCA

4th Canadian Armoured Divisional Signals

2nd Canadian Division

Major-General C. Foulkes

4th Brigade

The Royal Regiment of Canada

The Royal Hamilton Light Infantry

The Essex Scottish Regiment

5th Brigade

The Black Watch (Royal Highland Regiment) of Canada

Le Régiment de Maisonneuve

The Calgary Highlanders

6th Brigade

Les Fusiliers Mont-Royal

The Queen’s Own Cameron Highlanders of Canada

The South Saskatchewan Regiment

Divisional Troops

8th Reconnaissance Regiment (14th Canadian Hussars)

2nd Canadian Divisional Engineers

2nd Canadian Divisional Signals

4th, 5th and 6th Field, 2nd Anti-Tank and 3rd Light Anti-Aircraft Regiments RCA

The Toronto Scottish Regiment (Machine Gun)

3rd Canadian Division

Major-General R. F. L. Keller (to 8.8.44)

Major-General D. C. Spry (from 18.8.44)

7th Brigade

The Royal Winnipeg Rifles

The Regina Rifle Regiment

1st Battalion The Canadian Scottish Regiment

8th Brigade

The Queen’s Own Rifles of Canada

Le Régiment de la Chaudière

The North Shore (New Brunswick) Regiment

9th Brigade

The Highland Light Infantry of Canada

The Stormont, Dundas and Glengarry Highlanders

The North Nova Scotia Highlanders

Divisional Troops

7th Reconnaissance Regiment (17th Duke of York’s Royal Canadian Hussars)

3rd Canadian Divisional Engineers

3rd Canadian Divisional Signals

12th, 13th and 14th Field, 3rd Anti-Tank and 4th Light Anti-Aircraft Regiments RCA

The Cameron Highlanders of Ottawa (Machine Gun)

1st Polish Armoured Division

Major-General S. Maczek

10th Polish Armoured Brigade

1st Polish Armoured Regiment

2nd Polish Armoured Regiment

24th Polish Armoured (Lancer) Regiment

10th Polish Motor Battalion

3rd Polish Infantry Brigade

1st Polish (Highland) Battalion

8th Polish Battalion

9th Polish Battalion

Divisional Troops

10th Polish Mounted Rifle Regiment

1st Polish Armoured Divisional Engineers

1st and 2nd Polish Field, 1st Polish Anti-Tank and 1st Polish Light Anti-Aircraft Regiments

1st Polish Armoured Divisional Signals

LINES OF COMMUNICATION AND REAR MAINTENANCE AREA

Headquarters Lines of Communication

Major-General R. F. B. Naylor

Nos. 11 and 12 Lines of Communication Areas

Nos. 4, 5 and 6 Lines of Communication Sub-Areas

Nos. 7 and 8 Base Sub-Areas

Nos. 101, 102 and 104 Beach Sub-Areas

Nos. 10 and 11 Garrison

Engineers

Nos. 2, 3, 5 and 6 Railway Construction and Maintenance Groups

No. 3 Railway Operating Group

No. 1 Canadian Railway Operating Group

No. 1 Railway Workshop Group

Nos. 2, 6, 8, 9, 10 and 11 Port Operating Groups

Nos. 1, 2, 4 and 5 Port Construction and Repair Groups

Nos. 3 and 4 Inland Water Transport Groups

No. 2 Mechanical Equipment (Transportation) Unit

Signals

Nos. 2 and 12 Lines of Communication Headquarters Signals

No. 1 Canadian Lines of Communication Headquarters Signals

Infantry

5th and 8th Battalions The King’s Regiment

7th Battalion The East Yorkshire Regiment

2nd Battalion The Hertfordshire Regiment

6th Battalion The Border Regiment

1st Buckinghamshire Battalion The Oxfordshire and Buckinghamshire Light Infantry

5th Battalion The Royal Berkshire Regiment

18th Battalion The Durham Light Infantry

UNITED STATES TWELFTH ARMY GROUP

Commanding General

Lieutenant-General Omar N. Bradley

Chief of Staff

Major-General Leven C. Allen

First Army

Commanding General

Lieutenant-General Courtney H. Hodges

(Succeeded General Bradley from 1.8.44)

Chief of Staff

Major-General William B. Keen

Third Army

Commanding General

Lieutenant-General George S. Patton, Jr

Chief of Staff

Major-General Hugh J. Gaffey

Corps

V. Major-General Leonard T. Gerow

VII. Major-General J. Lawton Collins

VIII. Major-General Troy H. Middleton

XII. Major-General Gilbert R. Cook (to 18.8.44)

Major-General Manton S. Eddy (from 19.8.44)

XV. Major-General Wade H. Haislip

XIX. Major-General Charles H. Corlett

XX. Major-General Walton H. Walker

Divisions

Armored: 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th; 2nd French

Infantry: 1st, 2nd, 4th, 5th, 8th, 9th, 28th, 29th, 30th, 35th, 79th, 80th, 83rd and 90th

Airborne: 82nd and 101st

If you find an error please notify us in the comments. Thank you!